ПЕРША ДОПОМОГА
Перша допомога при переломі
Якщо потерпілий після удару або падіння скаржиться на сильний біль, який посилюється при будь-якій спробі руху, то не витрачайте час на те, щоб поставити йому правильний діагноз - забій, вивих або перелом. Залиште це справа фахівців! У будь-якому випадку необхідно знерухомити кінцівку і викликати машину швидкої допомоги.
Перша допомога при переломі - повністю припинити рухливість пошкодженої кінцівки або її ділянки. Будь-який рух посилює больові відчуття і може стати причиною розвитку травматичного шоку, який без надання швидкої медичної допомоги призводить до загибелі потерпілого. Крім цього, при спробі руху кісткові уламки ще більше травмують м'які тканини, що може призвести до поранення кровоносних судин, переходу закритого перелому у відкритий!
Для полегшення стану потерпілого до місця ураження можна прикласти міхур з льодом. Для зменшення вираженості больових відчуттів дайте йому таблетку будь-якого знеболюючого засобу.
Для знерухомлення пошкодженої кінцівки використовуються або спеціальні шини, або саморобні, які можна зробити з будь-яких підручних матеріалів (дошка, палиця, ганчірки тощо).
Правила накладення шини
Перша допомога при переломах - накладення шини:
1. Шина завжди повинна захоплювати не менше двох суглобів;
2. Не можна накладати шину на голе тіло. Під неї обов'язково слід підкласти шматок чистої тканини, одяг, марлю або шар вати;
3. Накладена шина не повинна здавлювати кінцівку, але й не повинна вільно бовтатися на ній. Закріплюйте шину надійно і міцно.
Перша допомога при закритому переломі
Якщо шкірні покриви над зламаною кісткою не пошкоджені, то такий перелом називається закритим. Перша допомога при закритому переломі полягає в створенні нерухомості ураженої кінцівки або її ділянки за допомогою підручних матеріалів або шин. При нерухомому положенні кісткових уламків зменшується вираженість больового синдрому, що є надійною профілактикою розвитку травматичного шоку.
Перша допомога при відкритому переломі
Іноді гострий кістковий уламок протикає шкіру назовні і в області перелому виникає рана. У цьому випадку перелом вважається відкритим.
Перш ніж накладати шину, рану необхідно обробити. Для цього її краю змащують настоянкою йоду, зеленки або спиртом. Після чого на неї накладають асептичну пов'язку (для її накладення використовують стерильний бинт або перев'язувальний пакет, які можна придбати в будь-якій аптеці).
Якщо у потерпілого відзначається сильна кровотеча, то перша допомога при відкритому переломі повинна починатися з заходів щодо його зупинки. При венозній кровотечі (кров витікає з рани спокійно і має темно-червоний колір), слід накласти пов'язку, що давить. Якщо ж кров з рани має яскраво червоний колір і витікає пульсуючим струменем, то це свідчить про артеріальній кровотечі. У цьому випадку для зупинки кровотечі слід накласти вище рани кровоспинний джгут. Після цього обробляють будь-яким антисептиком краї рани і закривають її пов'язкою. І тільки потім можна приступити до накладання шини.
Ніколи не намагайтеся вправити в глибину рани стирчать уламки кісток, зіставити їх краю або виправити їх становище!
Перша допомога при переломі кісток руки
При переломі кісток передпліччя в якості шини можна використовувати дві дошки. Одна з них накладається з тильного, а інша із зовнішнього боку і фіксуються бинтами. При переломі плечової кістки руку згинають у плечовому суглобі на 90 градусів і прибинтовують до тулуба.
Перша допомога при переломі лопатки або ключиці
В пахвову ямку слід покласти невеликий валик з вати і марлі. Руку згинають у плечовому суглобі на 90 градусів і прибинтовують до тулуба.
Перша допомога при переломі пальця
Пошкоджений палець щільно прибинтовують до розташованого поруч з ним здоровому пальцю.
Перша допомога при переломі кісток ніг
Найпростіше створити знерухомлення ураженої ноги, прибинтувати її до здорової. При переломі стегнової кістки потерпілому слід обов'язково накласти транспортну шину. У якості її можуть використовуватися дві дошки. Одна з них накладається по внутрішній поверхні і впирається в пах. Друга дошка накладається із зовнішнього боку і впирається в пахвову ямку. Обидві дошки повинні виступати мінімум на 5 - 7 см за поверхню п'яти. Дошки прибинтовуються до ноги за допомогою бинтів або тканинних стрічок.
Перша допомога при переломі ребер
У момент дихання ребра роблять своєрідні руху, що підсилюють біль в разі їх пошкодження. Тому перша допомога при переломі ребер полягає в накладенні пов'язки, що давить на грудну клітку. Якщо у вас немає достатньої кількості бинтів, то накласти таку пов'язку можна за допомогою простирадла або рушників. Пов'язка буде обмежувати екскурсію (рухливість) грудної клітки і змусить потерпілого перейти на черевний тип дихання, здійснюваний не за рахунок міжреберних м'язів, а за рахунок м'язів живота. В результаті цього біль зменшиться.
Надаючи першу допомогу при переломі ребер, не дозволяйте потерпілому багато говорити і лягати, тому гострі кісткові уламки можуть травмувати легені. Транспортування повинна здійснюватися тільки в положення сидячи!
Перша допомога при переломі хребта
Небезпека переломів хребта полягає в тому, що при них може пошкодитися спинний мозок, що призводить до розвитку парезів і паралічів. Перша допомога при переломі хребта полягає в тому, щоб покласти потерпілого на спину на рівну і тверду поверхню (дверне полотно, широка дошка, дерев'яний щит). Перекладати потерпілого слід дуже обережно. Це повинні робити кілька людей. Не можна піднімати потерпілого за руки і ноги, тому це може стати причиною пошкодження спинного мозку. При перекладанні слід підводити руки під спину потерпілого і, уникаючи будь-яких прогинів або вигинів його корпусу, обережно перекладати на щит. Такий спосіб перекладання потерпілого вимагає достатнього досвіду. Тому якщо він лежить на спині, то краще не чіпати його до приїзду бригади швидкої допомоги.
Перша допомога при переломі кісток тазу
Переломи кісток тазу зазвичай супроводжуються масивним внутрішньою кровотечею, пошкодженням внутрішніх органів і розвитком шокового стану.
Перша допомога при переломі кісток тазу: потерпілого слід покласти на спину, ноги злегка зігнути в кульшових суглобах і розвести в сторони. Під ноги можна підкласти валик із згорнутого ковдри. Транспортування потерпілого здійснюється тільки бригадою швидкої допомоги, після проведення лікарями на місці протишокових заходів.